
Kohtaamisia ja uusia koteja – asuntoesittelijän työ on täynnä elämää
Asuntoesittelijä Valtteri ei vain esittele vuokra-asuntoja, hän tapaa ihmisiä elämän käännekohdissa: ”On tärkeää välittää hyvää fiilistä ja kohdata jokainen asiakas avoimesti omana itsenään”. Jos olet miettinyt, mitä asuntonäytöillä oikein tapahtuu, tule Valtterin mukaan näyttöpäivän hulinaan!
Kello on kymmenen helmikuisena torstaiaamuna, kun asuntoesittelijä Valtteri Hirvelä aloittelee työpäiväänsä SATOn Käpylän toimistolla. Hän tarkistaa ensitöikseen päivän aikataulun puhelimestaan: yksi asuntonäyttö on peruuntunut, mutta loput seitsemän pitävät hänet tien päällä alkuiltaan saakka.
Vielä kuppi kahvia ja pikainen kuulumisten vaihto myyntineuvottelijoiden kanssa ennen kuin matka näytöille alkaa.
Asuntoesittelijän työskentelyalue kattaa koko pääkaupunkiseudun. Yhtenä päivänä tie vie Itä-Helsingin vuokra-asuntoihin, toisena Vantaalle.
Sumuinen sää, aurinkoinen asenne
Sää on helmikuisen harmaa, mutta se ei latista Valtterin tunnelmaa. Auton kaiuttimista soljuu soulista ja jazzista koostuva soittolista.
”Tällainen musiikki luo rennon ja hyvän vireen työpäivääni”, Valtteri sanoo. ”Joskus saatan jopa innostua laulamaan mukana.”
Hän odottaa jo innolla kohtaamisia asiakkaiden kanssa. Päivän kulkua on mahdotonta ennustaa, mutta varmaa on, että työ tarjoaa oivallisen näköalapaikan koko elämän kirjoon.
”Tapaan päivittäin joukon uusia ihmisiä ja minulle on tärkeää kohdata jokainen heistä ystävällisesti, avoimesti ja ilman ennakkoluuloja”, Valtteri tähdentää.
Työssä vaaditaan taitoa lukea asiakasta, sillä siinä missä yksi haluaa tutustua asuntoon rauhassa, toinen ilahtuu rennosta jutustelusta.
Valtteri tykkää työstään ja uskoo positiivisuuden voimaan:
”Tunteet tarttuvat: kun minulla on hyvä fiilis, asiakkaallakin on hyvä fiilis."
”Näytöillä onkin lähes aina mukava tunnelma, ja ikävät tilanteet ovat harvinaisia. Ihmiset haluavat antaa hyvän vaikutelman ja käyttäytyvät kohteliaasti”.
Saunallinen kaksio, kiitos!
Valtteri kurvaa herttoniemeläisen talon pihaan hyvissä ajoin ennen ensimmäistä esittelyä. Hetken kuluttua alaovelle saapuu Pyry, joka on kiinnostunut kahdesta samassa talossa sijaitsevasta kaksiosta. Hän tuntee naapuruston entuudestaan ja tietää, mitä etsii.
”Sauna on minulle tosi tärkeä kriteeri. SATOn verkkosivuillakin katselin ainoastaan vuokra-asuntoja, joissa on sauna”, hän kertoo.
Ensimmäinen kaksio on valoisa ja avara. Olohuoneesta avautuu seesteinen näkymä yli tenniskenttien, ja lasitettu parveke tuo kivasti lisäneliöitä. Toinen asunto on hieman suurempi, ja Pyry tykästyy erityisesti tilavaan keittiöön, jossa on reilusti laskutilaa.
"Nettisivuilla oli kummastakin asunnosta vain pohjakuva, joten en ihan tiennyt, mitä odottaa. Oli iloinen yllätys, että asunnot olivat näin hyvässä kunnossa", Pyry toteaa tyytyväisenä näytön jälkeen ja jää pohtimaan, voisiko jompikumpi asunnoista olla hänen tuleva kotinsa.
SATOn myyntineuvottelijat ja asuntoesittelijät tekevät yli 10 000 asuntonäyttöä vuodessa.
Aikataulu elää tarpeen mukaan
Asuntoesittelijän työssä ruokailut hoituvat joskus tien päällä, mutta tänään Valtteri ennättää läheiseen sushibuffaan lounaalle. Lautasella on vielä muutama nigiri, kun puhelin pirahtaa. Soittaja on Mohamed, joka toivoo pääsevänsä katsomaan asuntoa sovittua aiemmin. Onneksi Valtterin aikataulu joustaa ja näyttöaika järjestyy jo reilun puolen tunnin päähän.
Kontulassa sijaitsevan talon pihapiirissä käy vilske. On kuun vaihde ja muuttokuormia kannetaan sisään ja ulos. Valtteri törmää pihalla SATOn talomestariin Karriin, jonka kanssa hän ehtii vaihtaa muutaman sanan ennen kuin tapaa Mohamedin.
Hississä Valtteri kertoo Mohamedille nykyisen asukkaan asuvan vielä asunnossa. ”Yritä siis kuvitella, miltä tila näyttäisi tyhjänä tai visualisoi sinne omat huonekalusi ja tavarasi”, hän vinkkaa.
Mohamed astuu sisään kompaktiin yksiöön, katselee ympärilleen ja vaikuttaa tyytyväiseltä. Hän juttelee hetken nykyisen asukkaan kanssa ja kysyy, millaista kodissa on ollut asua. ”Täydellistä”, tämä vastaa ja kehuu erityisesti alueen loistavia liikenneyhteyksiä.
Mohamed ehtii vielä kiertää talon yhteiset tilat Valtterin kanssa ennen kuin hänen täytyy kiirehtiä palaveriin.
Noin kolmannes asuntonäytöistä varataan omatoimisesti SATOn verkkosivuilla.
Kärrynpyörä olohuoneessa
Kontulasta matka jatkuu Vuosaaren kautta takaisin Herttoniemeen, jossa Valtteri tapaa Iidan ja Alexin. Eläväinen kaksikko tervehtii iloisesti ja kehaisee Valtterin tyylikästä asukokonaisuutta.
”Asumme tällä hetkellä Kalliossa, mutta etsimme kimppakämppää rauhallisemmalta alueelta”, he kertovat, kun hissi nousee talon ylimpään kerrokseen.
Valoisa koti ja upea merinäköala saavat kaverukset hullaantumaan. He intoutuvat spontaaniin tanssiin ja lauluun, ja heittääpä Iida jopa kärrynpyörän keskellä olohuonetta.
Valtteri vastailee sujuvalla englannilla kysymyksiin talon remonteista ja auttaa hahmottamaan tilan mahdollisuuksia. ”Tähän pikkuhuoneeseenkin mahtuu sänky oikein hyvin. Tämä on 190 senttiä”, Valtteri sanoo ja levittää kätensä huoneen mittasuhteita havainnollistaakseen.
Uuteen kotiin muuttaa Iidan ja Alexin lisäksi kolmas kämppis, jolle he soittavat vielä videopuhelun ja esittelevät asuntoa.
”Tämä oli hauskin asuntoesittely, jossa olemme käyneet!"
"Ja se on kyllä ihan Valtterin ansiota”, he toteavat kuin yhdestä suusta näytön päätteeksi.
Olisi mukava rupatella vielä hetki, mutta seuraava näyttö kutsuu jo.
”Yhteen asuntonäyttöön on varattu aikaa 10 minuuttia. Se on melko vähän, jos juttua riittää ja asunnon lisäksi kierretään talon yhteiset tilat”, Valtteri pohtii. ”Jos vain aikataulu sallii, annan kuitenkin mielelläni asiakkaan tutustua mahdolliseen uuteen kotiinsa kaikessa rauhassa”.
Ruuhkaa ja rakkautta ensi silmäyksellä
Loppupäivän aikataulu on tiukka. On ruuhka-aika, ja navigaattori arvioi Valtterin saapuvan seuraavaan näyttöön Mellunkylään minuutin myöhässä. Hän soittaa asiakkaalle ja kertoo tilanteesta.
”Soitan yleensä asiakkaalle vähän ennen esittelyä muutenkin. Näin pystyn vähän tunnustelemaan asiakkaankin aikataulua, ja joskus pääsemme jopa aloittamaan hieman etuajassa”, hän kertoo.
Lopulta Valtteri pysäköi autonsa pihaan tismalleen sovittuna aikana. Asiakas odottelee jo talon edessä kaverinsa kanssa, ja täpärälle mennyt aikataulu naurattaa kaikkia.
Viehättävässä pienkerrostalossa sijaitsevassa asunnossa on vielä muutto kesken, mutta se ei tunnu asiakasta haittaavan. Kun videopuhelun välityksellä näyttöön osallistuva vaimokin ihastuu kotiin, pariskunta päättää vuokrata sen saman tien.
Uusia alkuja
Viimeiset esittelyt odottavat Vuosaaressa. Lähistöllä asuva pariskunta on tullut katsomaan kolmiota, joka osoittautuu kivaksi mutta auttamattomasti liian pieneksi. ”Meidän huonekalut ja keittiön tavarat eivät kyllä millään mahdu tänne”, nainen harmittelee.
Valtteri huomaa, että talon ylimmässä kerroksessa on juuri vapautunut hieman isompi kolmio. Esiteltävä asunto vaihtuu lennossa, ja tällä kertaa tärppää: koti tuntuu heti omalta.
Päivän päätteeksi Valtteri tapaa hyväntuulisen lapsiperheen, joka on ottanut ystävän mukaan tulkiksi. Vanhemmat kiertävät tilavaa perheasuntoa hetken ja tulevat nopeasti siihen tulokseen, että koti on heidän tarpeisiinsa juuri sopiva. Äiti palaa eteiseen, suukottaa vaunuissa istuvaa taaperoa poskelle ja kuiskaa hymyillen: ”Uusi koti”.
Valtterin päivä on pulkassa, ja edessä enää matka takaisin toimistolle halki sumun peittämän kaupungin. Olo on väsynyt, mutta onnellinen.
”Aika moni taisi löytää tänään uuden kodin. Se tekee tästä työstä merkityksellistä.”